Ha a Jézus korát bemutató térképet nézegetünk, látjuk, hogy a Genezáreti-tó dél-keleti partjától mélyen elhúzódó területre azt írták: Tízváros vagy Dekapolisz. Vajon honnan ez az elnevezés?
Dekapolisz azoknak a csaknem teljesen hellenista városoknak a neve, amelyek a Jordántól keletre feküdtek. Eredetileg Júdeához tartoztak. Pompeius Kr. e. 63-ban Szíria római helytartójának uralma alá helyezte, hogy a hellenista kultúra terjedését elősegítse. Lehet, hogy az volt a célja, hogy a zsidó befolyást csökkentse.
A városok szövetségben voltak egymással, és bizonyos fokú önkormányzatot gyakoroltak. Saját időszámításuk is volt. Az Újszövetség többször említi (Mt 4:25; Mk 5:20, 7:31). A Kr. u. 2. századig állt fenn. Kr. u. 106-ban több várost Arábiához csatoltak, amely akkor római tartomány volt. A követség tagjainak száma egyébként is változott. Pliniusz tízet sorol fel: Damaszkusz, Dion, Gadara, Gerasza, Hipposz, Kanatha, Pella, Filadelfia, Rafana, Bit-Sean. Valószínű, hogy Abila is egyike volt a Tízvárosnak. Tehát, ahogy már említettem, nem pontosan tíz városból állt a Tízváros.
Ami figyelemre méltóbb, hogy Jézus megtisztelte látogatásával és csodákat is tett Dekapoliszban. Sem az emberek megszállottsága, sem hellenista neveltetése nem volt képes ellenállni Jézus hatásának.
2017. Január 17.
A címet látva talán sok olvasónak eszébe jut egy ószövetségi esemény. Jefte Isten segítségével legyőzte az ammonitákat. Nem mindenki örült a győzelemnek....