Egysejtű élőlények



Természet, Szerző: Fekete István agrármérnök - 2017. Április 02. 4438

Egysejtű élőlények

Ritkábban jutunk el egy olyan állat- és növénykertbe, ahol parányi lények sorakoznak fel. Kiránduljunk a mikrovilágba! A nagyobb, szemmel jól látható élőlényekkel együtt élnek olyan parányi lények, amelyek csak mikroszkóppal láthatók, olykor több százszoros nagyítással. A talaj, az édesvizek, a tenger tele van ilyen nyüzsgő lényekkel.

Tökéletes egyszerűség

Az egysejtű lényekről sokan azt gondolták, hogy ezek egyszerű, primitív szervezetek. A gondosabb tanulmányozás azonban ámulatba ejti a felfedezésre éhes szemlélőt. Az egysejtű élőlény semmivel sem kezdetlegesebb egy soksejtű lénynél. Ugyanúgy élettevékenységet folytat, mint egy általunk jól ismert élőlény: táplálkozik, mozgást végez, szaporodik, alkalmazkodik az időjárás viszontagságaihoz – önálló életet él. Testében apró szervecskék vannak, amelyek tökéletesen működnek.

 

Parányi lények szolgálatban

Végső soron ezek a lények is az embert szolgálják, mint a nagyobb élőlények: „Kédár minden juhai hozzád gyűlnek, Nebajóth kosai néked szolgálnak” (Ésa 60:7) – mondja a Biblia. Vajon becsüljük-e ezeknek a parányi lényeknek a munkáját? Mivel szolgálnak bennünket? Egyes élőlények azzal foglalkoznak, hogy az elpusztult növényeket bontják le. A bomló szerves anyagok eltakarítása a feladatuk, amit kitartóan végeznek. Ez az Isten által teremtett rend. Olykor nem is gondolunk arra, hogy a teremtett rendet figyelmen kívül hagyjuk. Például az összegyűjtött falevelet, füvet elégetjük, arra számítva, hogy ezzel hasznot hajtunk. Pedig pontosan az ellenkezőjét tesszük ezzel. A megtermett növényi részek lebontására Teremtőnk a legjobb utat választotta: ezek a parányi lények olyan feladatot kaptak, hogy a talajba juttassák a levelet, füvet, hogy ott újból felhasználhatóvá váljanak. Ha ezt gyorsan akarjuk elérni, meggyújtjuk a fölöslegesnek tűnő növényi részeket, hogy így füstöt támasztva sokaknak kellemetlenséget okozzunk, miközben a munkára kész parányi lényeket elpusztítjuk. Legyünk tekintettel a Teremtő bölcs tervére: körforgást alkotott meg a természetben.

 

Tervezői találékonyság

Mennyi aprólékos finomság, gondosság és pontosság látható e lényeken! Némelyik egysejtű például ostor segítségével mozog, mások csillókkal tudnak helyet változtatni. Ezek a parányi „testrészek” igen finom felépítésűek. Vizsgáljunk meg egy csillót! Az elektronmikroszkópos felvételek nyomán készült rajzon jól szemlélhető egy csilló keresztmetszete. A hosszanti csillót két hosszanti mikrotubulus és kilenc perifériális mikrotubulus pár mozgatja. Micsoda elmés megoldás! S ha elgondoljuk, hogy egy papucsállatka testét kívülről borító csillók sokasága hogyan végez összerendezett mozgást! Értékeljük e parányokat! Emberi megfontolás alapján helyesnek látott eljárásokkal ne pusztítsuk ezeket a lényeket se! Inkább őrizzük! Legyünk azok, akik az építéssel, a teremtett világ rendjének megőrzésével is kifejezzük hálánkat Teremtőnknek!


 
mikróvilág egyszerűség egysejtű mikroszkóp tervezettség
Természet

Csodálatosan megteremtve 3. rész

2019. Április 02.

Mindezt könnyű elmesélni, de azt már nem, hogy miként jött létre? Úgy látszik, hogy a magzat minden részének megvan az a "képessége", hogy egy bizonyosa szervvé váljon.

Milyen csodálatos Isten!
2017. Március 14.
A növények terjedése
2017. Február 11.
Mindennél nagyobbak...
2019. Április 11.

Keresés a cikkekben