Mikor született Jézus?



Bibliai érdekességek, 2016. December 24. 4064

Mikor született Jézus?

Az időszámításunk a keresztény hagyomány szerint Jézus születésével kezdődött, de lehet- e vajon tudni, hogy valójában mikor született Jézus. Próbáljunk meg utánajárni a dolognak.

Először is, Jézus nem akarta, hogy róla évet nevezzenek el, mert akkor később háttérbe szorult volna az élete, munkássága, és legfőbbképpen a halála és feltámadása. Ezért pontosan nem tudjuk a születésének az időpontját. A tényleges születési dátuma, illetve az időszámításunk kezdete között mindenképpen eltérés van. Az eltérés egy Dionysus Exigus nevű római apát számításai miatt van, aki 540–560 között halt meg valamikor. Ő ugyanis a naptárban, amelyben akkor Diocletianus 248. évét írták „Urunk Jézus Krisztus 532. évé”-nek vette, mert méltóbbnak tartotta, hogy az évek folyását Krisztus megszületésétől számolják, „és nem olyan ember után, aki inkább zsarnok volt, mint császár”. A szándék tehát nagyon üdvözlésre méltó, de hibát vétett a számításban, több helyen is, mert nem egységes számítási rendszert használtak a császárok uralkodási időpontjának a megadására.

Nézzük tehát, hogy a Bibliában írtak alapján, mit mondhatunk biztosan, és milyen következtetéseket lehet azokból levonni. Lukács evangéliumának 3. fejezetéből kell kiindulni. Ott Tibériusz császár uralkodásának a 15. évét olvassuk, mint Keresztelő János fellépésének az időpontját. Ez Kr.u. 28 vagy 29. augusztus 29-én volt, ebben a történészek egyetértenek. Jézus, amikor elment megkeresztelkedni, akkor az ige szerint „mintegy 30 éves volt”. Ez nem jelenti azt, hogy harminc éves volt pontosan, de a harmincas éveiben kellett járnia, mert a zsidó törvények szerint senki nem lehetett tanító 30 éves kora alatt.
A másik biztos pont, hogy Jézusnak Nagy Heródes uralkodása alatt kellett születnie. Ezt az időpontot is meg lehet határozni valamelyest, és az evangéliumok is írják, mert ő volt az, aki elrendelte a gyermekgyilkosságot, ami szerint Betlehemben minden 2 évnél fiatalabb fiúgyermeket megöltek, és Heródes számításai szerint Jézusnak is közöttük kellett volna lennie. (Mt 21:6–18) Így menekültek Jézus szülei Egyiptomba. Nagy Heródes pedig Kr. e. 4. Niszán hónap 1-én meghalt. Ezt pontosan lehet tudni, mert holdfogyatkozás volt, így ez egy pontos csillagászati dátum. Tehát Jézusnak 4 előtt meg kellett születnie. Mennyivel született 4 előtt?

Harmadik jelentős esemény volt a 12 éves Jézus fellépése a templomban. (Lk 2:41–52) Mit tudunk ennek az időpontjáról? Tudjuk, hogy Archelaosznak, a Heródes utáni uralkodónak az idejében nem történhetett, mert Archelaosz minden Messiás-gyanús személyt kiirtatott. Ha visszaszámolunk, ezt figyelembe véve, akkor a 12 éves Jézus fellépése valamikor Kr. u. 9 tavaszán lehetett. Ezért valószínűleg Kr. e. 6-ban vagy 5-ben született Jézus, éspedig tavasszal, de legkésőbb őszig mindenképpen. Erre utalás a Bibliában, hogy a pásztorok a mezőn voltak. (Lk 2:8–9) Palesztinában sincsenek télen a mezőn a pásztorok. Ehhez viszonyítva 5 nyarán lehetett a menekülés Egyiptomba, és 4 tele után mehettek vissza Egyiptomból Palesztinába, mert ekkor halt meg Nagy Heródes. Kr. u. 28–29 tavasza volt a keresztségének az időpontja, de 28 valószínűbb, mert feljegyzés van arról, hogy ekkor a Jordán megáradt, tehát alkalmasabb volt a keresztségre. Kr. u. 31–33-ig volt az idő, amikor Jézus meghalt.

Meg kell még említeni a Betlehemi csillag feltűnését is. 1925-ben Paul Schnabel megfejtette a babiloni ékírásos táblákat. Egy tábla 2000 évvel ezelőtti. Ezen a táblán előre meg vannak jelölve a Kr. e. 7-ben várható események csillagászatilag. Ezekről egy rendkívül érdekes eseményt tudhatunk meg: A Jupiter és a Szaturnusz bolygók együttesen jelentek meg, ami egy különösen fényes csillagként látható a Földről. Több hónapon keresztül látható volt ez a jelenség. Ezután hónapokra eltűnt mind a két bolygó, majd Kr. e. 7 februárjában a Nap fényében tűnt elő ismét a két bolygó újra. A Jupiter első feltűnését a hajnali égbolton a babiloni bölcsek várták, ez Kr. e. 7. március 16-án volt. A Szaturnusz hasonló felkelését Kr. e. április 4-én láthatták. Kr. e. 6-án márciusban eltűnt mind a két bolygó, és csak 800 évvel később lehetett látni. Amennyiben ezt a vesszük alapul, mint egyik lehetséges bizonyítékát annak, hogy Jézus születésekor a napkeleti bölcsek valószínűleg a csillagok állása miatt mehettek Jézust üdvözölni, akkor ezen időpontok egyike körül, vagy a kettő között kellett Jézusnak megszületnie. A babiloni gondolkodásban, ha egy fényes csillag megjelent, akkor egy uralkodónak kellett születnie a földön. Talán ez vezette őket megkeresni Jézust.
Biztosak tehát nem lehetünk Jézus születésében a mai napig pontosan, de nem is ez a fontos, hanem hogy Jézus megszületett, és a kereszténység története megkezdődött, amiről Madách Imre így írt:

„Vak ki Isten szikráját nem veszi észre, még ha vérrel és sárral is van bekenve.”

A kereszténység története egy sikertörténet, mert így 2000 év távlatában is hirdeti azt, amit Jézus hirdetett, és még mindig időszerű. 


 
jézus születése időszámítás karácsony betlehem
Bibliai érdekességek

Ki a titokzatos Melkishédek?

2016. December 25.

Sálem királya és a magasságos Istennek papja – mondanánk. Azonban két nehézséggel kell szembenéznünk. Ha az 1Móz 14,18-at vesszük alapul, Ábrahám korára tekintettel nem mondhatjuk, hogy Sálem ...

Tízváros
2017. Január 13.
Sibbolet
2017. Január 17.

Keresés a cikkekben

Aktuális programok a közeledben