Tudósok Istenről és a tudományról



Tudomány, 2017. Augusztus 21. 4685

Tudósok Istenről és a tudományról

Lehet egy jó tudós istenhívő? - tette fel nemrég a kérdést egy New York-i tudományos konferencián a hallgatóság egyik tagja. A Nobel-díjas előadók egységes válaszát az 1985-ben kémiai Nobel-díjjal kitüntetett Herbert A. Hauptman adta meg: nem. "A hit a természetfelettiben és főleg Istenben nemcsak összeférhetetlen a tudománnyal, hanem az emberi faj jólétére is káros" - idézte a tudós szavait első oldalas cikkében a The New York Times.

A vallás elutasítása ennek ellenére nem minden kutatóra jellemző, sőt miközben vallásos csoportok egyre gyakrabban vonják kétségbe az evolúcióval, az AIDS-megelőzéssel és az őssejtkutatással kapcsolatos nézeteket, azoknak a tudósoknak a száma is nő, akik már nyíltan mernek beszélni hitükről. Sokak szerint azonban még nincsenek elegen. "A hit sajnos még mindig tabutéma a tudósok között" - véli Francis S. Collins, az Egyesült Államok Emberi Génállomány-kutató Intézetének istenhívő igazgatója.

A kutatók már évszázadok óta ugyanazt vallják: a tudományos tanokat bármikor meg lehet cáfolni kísérletekkel és új megfigyelésekkel. A vallásos emberek ezzel szemben a cáfolhatatlan teremtésben és egy természetfölötti erő létezésében hisznek. A tudósok többsége a vallást egyfajta mágikus hitnek tekinti, a hívők viszont a tudományt gondolják istentelen vállalkozásnak, a tudósokat pedig gőgös világiaknak, akik semmibe veszik az istenfélő embereket. Sok tudós, mint például az evolúciót kutató Stephen Jay Gould, egyszerően összeférhetetlennek nevezi a két nézetet.

Mégis, amikor a Tudományos Haladás Amerikai Szövetsége (American Association for the Advancement of Science) a hit és a vallás szétválasztásának szentelte éves győlését, tudósok százai zsúfolódtak össze az előadóteremben. Sok résztvevő nem értett egyet a két nézet teljes elkülönítésével, mert véleményük szerint a tudósok erkölcsi nézetei minden esetben befolyásolják munkájukat.

Noah Efron, az izraeli Bar-Ilan egyetem munkatársa is úgy véli, hogy a tudósokat ugyanúgy saját elveik és értékeik vezetik, mint bárki mást. Az ötlet, hogy a tényeket és a személyes nézeteket külön lehet választani, teljesen ellentmond a tudomány eddigi történetének - mondta előadásán a kutató. Tudóstársa, Collins - aki éppen könyvet ír a vallásról - szintén úgy gondolja, hogy a hitet és a tudományt nem szabad teljesen elválasztani egymástól. Collins azt is megjegyezte, hogy nem is olyan régen még majdnem minden tudós hívő volt. "Isaac Newton több tanulmányt írt a Bibliáról, mint a természet törvényeiről" - tette hozzá.

Mégis sokakat meglepett, amikor a befolyásos Nature magazin 1997-es közvélemény-kutatásából kiderült, hogy a biológusok, matematikusok és fizikusok negyven százaléka hisz Istenben, sőt imádkozik is. A megkérdezett kutatókat az amerikai tudósok szaknévsorából keresték ki, de éppen ezért sokan vitatják a kutatás eredményeit. Ha az Egyesült Államok Nemzeti Tudományos Akadémiájának tagjait kérdezték volna, az istenhívők aránya a tíz százalékot sem érte volna el - mondták a kritikusok.

A tiltakozások ellenére ma már egyre több tudós vállalja hitét a nyilvánosság előtt. Többségük azt állítja, hogy olyan létező Istenben hisz, aki nem avatkozik bele a természet törvényeibe. Murray, a Vatikán tudományos tanácsadójának számító Pápai Akadémia tagja is azt állítja, hogy a vallásnak helye van a tudományos életben. "Ha valaki az igazságot keresi, minden lehetséges megoldást figyelembe kell vennie, még a természetfelettit is" - foglalta össze nézeteit.

Forrás:The New York Times - Magyar Hírlap 2005-08-24 (10. oldal)


 
tudomány isten létezés tudós kutató
Tudomány

A kormeghatározás néhány módszere és pontossága

2016. December 20.

Természetesen itt most nem tudjuk nagy részletességgel megtárgyalni az egyes módszereket, csak néhány egyszerűbb lehetőségről ejtenénk szót.

Az ókor és kultúrája
2016. Október 30.
A sejt csodája
2016. November 08.
A méhek rejtjeles tánca
2018. Március 13.

Keresés a cikkekben